Hydraulika i jej wykorzystanie w zasilaniu narzędzi

Hydraulika jest bardzo szeroką dziedziną wiedzy, zajmującą się wszelkimi instalacjami pracującymi w oparciu o ciecze. Szczególnie szerokie zastosowanie ma ona w bezpiecznym zasilaniu narzędzi i maszyn, od których wymaga się znacznych sił nacisku czy unoszenia. Do takich zaliczają się podnośniki i prasy.

Kategoria: Blog

hydraulika

Czym jest hydraulika siłowa?

Pojęcie hydrauliki większości z nas kojarzy się z domowym systemem wodno-kanalizacyjnym i wizytą specjalisty, kiedy przecieka kran. Jednak w warunkach przemysłowych pojęcie to funkcjonuje w nieco innym zakresie, który obejmuje ciecze pod dużym ciśnieniem. Ta gałąź hydrauliki określana jest jako hydraulika siłowa. Specyfiką sprężonych cieczy jest kumulowanie w nich dużych ilości energii, przetwarzanej podczas rozprężania na siłę zdolną do wykonania nawet bardzo dużej pracy. Największe prasy hydrauliczne są w stanie wykonać nacisk o wartości kilkuset ton. Z podobną mocą działa nawet nieduży podnośnik hydrauliczny zasilany przez niewielką pompę. Doskonałym przykładem takich zastosowań są podnośniki samochodowe zdolne podnieść nawet kilkutonowy pojazd ciężarowy. Hydraulika siłowa ma też szerokie zastosowanie w zasilaniu narzędzi warsztatowych, takich jak przecinaki do kabli czy rozpieraki wymagające dużych sił podczas pracy. Hydraulicznie zasilane są też wiertarki, klucze udarowe, piły i ściągacze.

Zalety narzędzi z napędem hydraulicznym

Grupa narzędzi z napędem hydraulicznym jest bardzo duża, a ich zastosowanie powszechne szczególnie tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdek elektrycznych. W przypadku podnośników wystarczy jedynie podłączenie odpowiedniej pojemnościowo pompy hydraulicznej, aby cały system działał bez zarzutu nawet w surowych warunkach polowych. Pompy zasilające narzędzia hydrauliczne są niewielkie, dlatego nie ma problemu z ich transportem nawet w podręcznej walizce, w przeciwieństwie do narzędzi pneumatycznych, które wymagają kompresora. Drugą istotną cechą takiego napędu jest całkowity brak generowanych iskier, które mogą pojawiać się w przypadku narzędzi elektrycznych. To cecha, dzięki której można je wykorzystać w pomieszczeniach wysokiego ryzyka pożarowego. Do takich zaliczają się stolarnie, lakiernie czy warsztaty, w których operuje się łatwopalnymi środkami chemicznymi.