Co to jest manometr i do czego służy?

Kategoria: Blog

manometr

Manometry to urządzenia do pomiaru ciśnienia, występujące w wielu zakładach przemysłowych, laboratoriach, a nawet… na stacjach benzynowych. Występują w wielu rodzajach i odmianach. Chociaż nie mają skomplikowanej budowy i działania, ich wskazania często decydują nie tylko o poprawności działania niektórych sprzętów, ale także o zdrowiu i życiu ludzkim. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Jak działają manometry?

Manometry odpowiedzialne są za wskazywanie skoków ciśnień w różnego rodzaju instalacjach z medium o ciśnieniu wyższym niż atmosferyczne. To urządzenia bez których w zasadzie nie istniały by żadne rozwiązania hydrauliczne i pneumatyczne. Najprostszy manometr to zwykły manometr sprężynowy. Posiada przeponę, która odkształca się w wyniku różnicy ciśnień. Odkształcenie z kolei powoduje zmianę położenia wskazówki na skali. Najczęściej spotykanymi manometrami są jednak modele z rurką Bourdona, które mają nieco bardziej skomplikowane działanie.

Rodzaje manometrów

 Manometry ciężko jest podzielić na kilka grup, ponieważ różne branże potrzebują modeli dostosowanych do swoich potrzeb. Można spróbować podzielić ja na grupy ze względu na materiał, z jakiego są zbudowane. Jednak również i to nie jest takie proste. Oprócz prostych manometrów (np. takich, jakimi mierzymy ciśnienie w oponach samochodowych) i solidnych manometrów ze stali nierdzewnej, budowane są jeszcze specjalistyczne urządzenia odporne np. na działanie kwasów, czy innych substancji szkodliwych, których nie da się zakwalifikować do żadnej grupy. Manometry mają też inny wygląd. Niektóre posiadają wyjście pod wskaźnikiem, inne na jego tylnej obudowie. Mają rożnego typu mocowania , również dostosowywane do wymagań danej branży. Co najważniejsze, manometry mają również różną dokładność pomiarów. Te najwrażliwsze używane są przeważnie w laboratoriach do wykonywania precyzyjnych badań. Z kolei te mniej dokładne montuje się w warsztatach i fabrykach, gdzie drobne zmiany ciśnienia nie robią różnicy.