Manometry – ciśnieniowe urządzenia pomiarowe

Gazy i ciecze pracujące pod ciśnieniem wymagają stałej kontroli jego poziomu, dzięki czemu pozostają bezpieczne, a urządzenie nie ulega uszkodzeniu. Do pomiarów i kontroli ciśnienia wykorzystuje się manometry – specjalne mierniki o zróżnicowanej konstrukcji, ale podobnej zasadzie działania.

Kategoria: Blog

manometry

Znaczenie manometrów w kontroli ciśnienia

Substancje gazowe mają tę właściwość, że ulegają zmianom pod wpływem czynników atmosferycznych. Często wystarczy duże nasłonecznienie, aby ciśnienie w zbiorniku stało się zagrożeniem. Nietrudno wyobrazić sobie, jaki byłby efekt wybuchu zbiornika gazu na stacji paliw albo w zakładzie przemysłowym. Kontrolę ciśnienia w zbiornikach zasilających narzędzia pneumatyczne i hydrauliczne zapewniają manometry. Te najpopularniejsze i najbardziej znane mają postać zegara z jedną wskazówką, która pokazuje stopień stężenia gazu w pojemniku.

Najprostszym i najczęściej spotykanym w życiu codziennym jest manometr ciśnieniomierza medycznego, który działa podobnie jak manometry na potrzeby przemysłowe. Różnica polega jednak na zakresie pomiaru. Jako że w warunkach przemysłowych wiele procesów produkcyjnych wymaga znacznie wyższych stężeń, urządzenia pozwalają wskazywać znacznie wyższe wyniki.

Rodzaje manometrów

Zasada działania miernika opiera się na zmianie właściwości materiału pod wpływem różnicy ciśnień. Najpopularniejszy manometr sprężynowy wskazuje pomiar dzięki odkształceniu paska metalu umieszczonego wewnątrz miernika. Przymocowana do sprężyny wskazówka przemieszcza się wzdłuż skali.

Inne często stosowane manometry wyposażone są w tzw. rurkę Bourdona. Rurka mająca kształt litery U pod wpływem wzrastającego ciśnienia dąży do wyprostowania, jednocześnie wprawiając w ruch wskaźnik.

Rodzajów manometrów jest znacznie więcej. W sytuacjach szczególnych stosowane są też manometry:

  • membranowe,
  • tłokowe,
  • elektryczne,

Poza przemysłem pomiary manometryczne wykonuje  się w wielu sytuacjach. Powszechnie spotyka się takie mierniki w szpitalach, sprzęcie nurkowym, spawalnictwie czy też na stacjach benzynowych do pomiaru ciśnienia w oponach.