Najważniejsze parametry pomp

Pompy są skomplikowanymi urządzeniami technicznymi o zróżnicowanej budowie i zmiennych parametrach. Ich efektywność uzależniona jest od właściwego doboru modelu do konkretnych potrzeb i środowiska pracy. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu takiego produktu?

Kategoria: Blog

pompa hydrauliczna

Wydajność, wysokość podnoszenia i moc

Pompy stanowią ważny element wyposażenia wielu firm, a także często pojawiają się w prywatnych gospodarstwach domowych. Szerokie możliwości ich wykorzystania oraz bardzo specyficzne warunki ich pracy wpływają też na duże różnice w parametrach.

Aby znaleźć pompę dostosowaną do potrzeb, warto przeanalizować wszystkie wartości i wybrać najbardziej optymalną kombinację.

  • Wydajność

Jest to parametr, który może być wyrażony pięcioma wartościami. Dotyczą one wydajności teoretycznej, rzeczywistej, optymalnej, nominalnej i wewnętrznej.

Wartość ta mierzona jest zazwyczaj w m3/h lub w l/min, a oznacza się ją literą Q.

  • Wysokość podnoszenia

Jest to parametr, który określa poziom, na jaki urządzenie jest w stanie wypompować ciecz przy maksymalnej mocy. Wartość tę oznacza się literą H.

  • Moc

Jest parametrem, który wpływa na efektywność pracy urządzenia. Charakteryzuje pompy hydrauliczne elektryczne oraz inne modele zasilane prądem.

Moc podaje się w watach i oznacza symbolem P lub N.

Prędkość obrotowa i zdolność ssania

Na tabliczkach znamionowych pomp można też znaleźć nominał „n”, który określa prędkość obrotową urządzenia. Jest to liczba wskazująca na liczbę obrotów wału, jaki napędza pompę w określonym czasie. Często w stosunku do tego parametru stosowane jest też oznaczenie RPM (z ang. revolutions per minute).

Modele napędzane silnikiem elektrycznym, dzięki tej wartości, można zsynchronizować z częstotliwością sieci elektrycznej. Wartość RPM ma znaczący wpływ na wydajność oraz na wysokość podnoszenia.

Jednym z ważniejszych parametrów jest także NPSH, czyli zdolność ssania, często pomijana podczas wybierania odpowiedniego modelu. Ma ona jednak znaczenie w przypadku zagrożenia zjawiskiem kawitacji, czyli wytwarzania podciśnienia, które w konsekwencji zaburza przepływ cieczy.

Warto też zwrócić uwagę na umieszczany w kartach charakterystyki parametr sprawności, definiowany jako stosunek mocy przekazanej przez pompę do medium w stosunku do mocy dostarczanej przez napęd.