Niedoceniane klucze dynamometryczne

Kategoria: Blog

Klucz dynamometryczny, czasami zwany siłownikiem, nie jest tak znanym urządzeniem, jak zwykły śrubokręt, czy chociażby klucz francuski. Jednak jest bardzo często używanym narzędziem w chociażby zwykłych warsztatach samochodowych, bez którego wiele napraw byłoby niemożliwych. Przykładem może być dokręcanie głowicy silnika lub kół samochodu. Chociaż nazwa brzmi nieco enigmatycznie, samo urządzenie jest dość proste i w budowie, i w obsłudze. Czym jest klucz dynamometryczny?

Różnica miedzy zwykłym kluczem a kluczem dynamometrycznym

Klucze dynamometryczne cechują się tym, że wskazują siłę użytą do dokręcenia danej śruby. Wbrew pozorom nie wszystkie elementy dokręca się z całej siły, niektóre muszą być połączone ze sobą tak, by pozostało miedzy nimi trochę miejsca. W przeciwnym wypadku podczas użytkowania mogą się zniszczyć, a co za tym idzie, doprowadzić do zniszczenia całej maszyny, której są częściami. Zdarza się, ze inżynier musi przykręcić kilka śrub z podobną siłą. Wtedy również z pomocą przychodzi mu klucz dynamometryczny. W niektórych kluczach można ustawić moment, z jakim ma być przykręcona dana śruba. Gdy ją wkręcamy, w pewnym momencie klucz wyda charakterystyczny dźwięk. Oznacza to, że śruby nie należy wkręcać mocniej.

Jak działa klucz dynamometryczny?

Sercem klucza dynamometrycznego jest sprężyna, znajdująca się w środku urządzenia. Narzędzie działa na podstawie prawa Hook’a, które mówi, że „ciało odkształca się pod wpływem działającej na nie siły w stopniu, który jest wprost proporcjonalny do wartości tej siły”. Sprężyna więc rozciąga się podczas dokręcania śruby, jednocześnie wskazując na podziałce moment siły podany w Newtonach. Dzięki kluczowi dynamometrycznemu możemy nie tylko dokręcić śrubę z określoną siłą, ale również sprawdzić, jakiej siły potrzeba by odkręcić śrubę już zakręconą. Klucz dynamometryczny jest więc bardzo precyzyjnym urządzeniem pozwalającym na skomplikowane naprawy. Najdokładniejsze narzędzia tego typu mogą kosztować nawet do kilkuset złotych.