Podział i zastosowanie siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne to urządzenia o różnej wielkości, konstrukcji i przeznaczeniu, które łączy jedna wspólna cecha – siła generowana przez sprężoną ciecz. W praktyce wyróżnia się wiele typów takich produktów stosowanych zarówno jako narzędzia, jak też w charakterze zamków do bram, drzwi i okien.

Kategoria: Blog

siłowniki hydrauliczne

Typy siłowników hydraulicznych

Pomimo że wszystkie siłowniki hydrauliczne pracują w oparciu o tę samą zasadę fizyki, ich budowa jest zróżnicowana. To efekt szerokiej gamy zastosowań i wymagań konstrukcyjnych, które je umożliwiają.

Podstawowy podział pozwala wyróżnić siłowniki:

  • jednostronnego działania – wyposażone są w ruchomy element tylko na jednym końcu; do takich zaliczają się np. cylindry hydrauliczne i podnośniki samochodowe;
  • dwustronnego działania – wyposażone są w elementy ruchome na obu końcach, dzięki czemu możliwe jest rozpieranie i rozciąganie; przykładem są chociażby rozpieraki klinowe, stosowane np. przez strażaków do otwierania zakleszczonych drzwi pojazdów.

Inne podziały siłowników to modele z jednostronnym albo dwustronnym łożyskiem, tandemowe, teleskopowe oraz podwójne. Wyróżnia się też siłowniki obrotowe lub wahadłowe, których wewnętrzna konstrukcja może mieć formę łopatkową, śrubową lub zębatkową.

Zastosowanie siłowników

O zastosowaniu siłowników hydraulicznych można mówić długo. Praktycznie nie ma takiej dziedziny, w których nie znalazłoby się miejsce dla odpowiedniego podnośnika, systemu zamykającego czy otwierającego o dużej sile. Poza wspomnianą strażą pożarną, z takich urządzeń korzystają pracownicy budownictwa i mechanicy samochodowi. Podnośniki i siłowniki pracują w ruchu ciągłym w halach przemysłowych i są elementami zabezpieczeń chłodni czy pomieszczeń wymagających zachowania specjalnych warunków. W warunkach przemysłowych mogą pracować bez przerwy przy wartościach ciśnienia nominalnego do 210 barów. Stanowią też siłę napędową takich urządzeń jak prasy hydrauliczne czy walcarki hutnicze pracujące pod ciśnieniem do 350 barów.

Siłowniki hydrauliczne sterowane są za pomocą rozdzielaczy. Wielkość siły wynika z prawa Pascala i jest iloczynem ciśnienia cieczy oraz powierzchni tłoka, na którą działa.