Pompy zanurzeniowe – różnice w budowie i zastosowaniach

Pompy to urządzenia mające bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, a także w gospodarstwach domowych i rolniczych. Służą zarówno do osuszania, jak i do wymuszania przepływu rozmaitych cieczy: od wody po ścieki czy oleje. Specjalną grupę stanowią tzw. pompy zanurzeniowe.

Kategoria: Blog

pompa zatapialna

Czym charakteryzują się pompy zatapialne?

Pompy zatapialne to urządzenia, które pracują w środowisku mokrym – są całkowicie zanurzone w cieczy. Taki system pracy wynika z ich specyficznej konstrukcji, która wymaga całkowitego odcięcia dostępu powietrza.

Urządzenia te różnią się też parametrami, a w szczególności tzw. wysokością podnoszenia. Jest ona odzwierciedleniem mocy pompy. Im jest ona większa, tym wyżej może być wyniesiony słup cieczy. Ta informacja jest bardzo istotna podczas dobierania pomp do głębokich studni i zbiorników, bowiem tylko przy właściwym parametrze urządzenie swoją pracę wykona prawidłowo.

Wśród dostępnych na rynku modeli można znaleźć pompy zanurzeniowe głębinowe, których wysokość podnoszenia sięga nawet kilkudziesięciu metrów. Innymi cechami różnicującymi te urządzenia są elementy odpowiedzialne za przenoszenie siły mechanicznej. Pod tym względem dzieli się je na wirnikowe, membranowe i tłokowe.

Zastosowanie pomp zatapialnych

Pompy zanurzeniowe mają szerokie zastosowanie w:

  • wielu dziedzinach przemysłu,
  • budownictwie,
  • rolnictwie,
  • gospodarstwach domowych.

Zależnie od ich typu i budowy oraz podstawowych parametrów pracy stosuje się je do pompowania wody, ścieków, olejów i płynów chemicznych, surowców produkcyjnych i płynnych odpadów poprodukcyjnych, paliw, szlamu. Urządzenia te wykorzystywane są też do odprowadzania szlamu i osuszania wykopów budowlanych z błota. Wiele z nich posiada dodatkowe wyposażenie, jak np. wirniki tnące, które odpowiadają za rozdrabnianie cząsteczek zanieczyszczeń. Ciekawą kategorią są pompy zanurzeniowe z napędem pneumatycznym. Brak potrzeby elektrycznego zasilania znacznie rozszerza zakres możliwości ich wykorzystania. To doskonałe modele do stosowania na placach budowy i w gospodarstwach rolnych, z dala od zabudowań.