Przecinaki nakrętek – czym są?

Kategoria: Blog

przecinak

Przekręcony gwint może sprawić nie lada problem. Czasami walka z nim, tylko po to by odblokować połączenie śrubowe, zajmuje bardzo dużo czasu i wstrzymuje kolejne etapy pracy. Wygładzenie gwintu, aby ściągnąć nakrętkę zajmuje bardzo dużo czasu.  Niekiedy jedyną opcją aby rozłączyć połączenie jest przecięcie nakrętki, jednak nie jest to proste zadanie. Właśnie do niego zostały stworzone różnego rodzaju przecinaki nakrętek.

Jak działa przecinak nakrętek?

Najskuteczniejsze przecinaki nakrętek to specjalistyczne narzędzia hydrauliczne. Są małe, lekkie i poręczne. Dzięki temu można nimi dotrzeć nawet do śrub w ciężko dostępnych miejscach. Sercem przecinaka jest bardzo ostry nóż, który po prostu przecina nakrętkę na dwie połowy. Zaletą tego narzędzia hydraulicznego jest to, że cały proces odbywa się beziskrowo. Można więc śmiało używać przecinaka nawet w kopalniach, stoczniach, przemyśle petrochemicznym i wielu innych branżach bez ryzyka zainicjowania wybuchu. Usunięcie śruby z przekręconym gwintem jest szybkie, bezpieczne i pozwala na natychmiastową kontynuację prac. Najlepsze przecinaki można kupić z zapasowymi ostrzami. W wielu z nich noże można ostrzyć, gdy się stępią.

Jak wybrać przecinak?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli przecinaków, dostarczanych przez różnych producentów. Warto zapoznać się ze specyfikacją każdego z nich, aby wybrać model dopasowany do swoich potrzeb. Niektóre przecinaki nie nadają się do przecinania nakrętek czworokątnych, inne wymagają użycia konkretne pompy hydraulicznej. Dedykowana pompa przeważnie dostarczana jest wraz z przecinakiem.  Najlepiej w tej kwestii poradzić się obsługi sklepu oferującego specjalistyczny sprzęt hydrauliczny i pneumatyczny, na pewno dobierze przecinak najbardziej odpowiedni do naszej branży i stylu pracy. Kupując przecinak należy się kierować przede wszystkim jego solidnością, jakością i bezpieczeństwem użytkowania, a dopiero potem ceną. Warto też zwrócić uwagę na ergonomię jego użytkowania.