Zalety piły z napędem hydraulicznym

Piły hydrauliczne znajdują obecnie szerokie zastosowanie w ogrodnictwie, stolarstwie i innych dziedzinach, w których konieczne jest cięcie drewna. Dzięki specyficznej konstrukcji i rodzajowi napędu są komfortowymi narzędziami przydatnymi do pracy w miejscach oddalonych od gniazdek elektrycznych.

Kategoria: Blog

piła łańcuchowa

Piły taśmowe i brzeszczotowe

Urządzenia przeznaczone do cięcia drewna i metalu nie stanowią jednej grupy produktów, bowiem zależnie od typu mają odmienną konstrukcję. Różnica sprowadza się przede wszystkim do rodzaju zastosowanego napędu. W praktyce spotyka się modele zasilane elektrycznie, pneumatycznie i hydraulicznie. Każdy z tych napędów ma swoje pozytywne i negatywne strony, jednak w przypadku pił drugiego i trzeciego rodzaju najważniejszym atutem jest niezależność od sieci energetycznej.

Wśród typowych modeli tych urządzeń wyróżnia się też piły brzeszczotowe i taśmowe. W każdej z nich stosuje się inny rodzaj elementu tnącego.  Hydrauliczne piły taśmowe wykorzystywane są do takich prac jak: cięcie łańcuchów, obudowy chodnikowej, szyn, rur, lin szybowych, przenośników zgrzebłowych i wielu innych tego typu materiałów. Piły brzeszczotowe znajdują zastosowanie w kopalniach do przecinania betonu i elementów metalowych.

Zalety pił z napędem hydraulicznym

Podstawową zaletą pił zasilanych układem hydraulicznym jest wspomniana niezależność od gniazdek elektrycznych. Dzięki temu mają one bardzo szerokie zastosowanie w pracach budowlanych, drogowych, a także w kopalniach. Do atutów należy również zaliczyć bezpieczną pracę, gdyż brak połączenia z siecią eliminuje ryzyko powstawania niebezpiecznych iskier. Ma to szczególne znaczenie w kopalniach metanowych, w których stale istnieje ryzyko wybuchu. Bezpieczeństwo pracy wymaga stosowania w napędzie hydraulicznym substancji trudnopalnych i niepalnych określonych europejskimi normami. Zaliczają się do nich roztwory wodno-olejowe oraz polimerowe. Wśród zalet na uwagę zasługuje także możliwość bezpośredniego zasilania z magistrali hydraulicznych w górnictwie podziemnym, bez potrzeby stosowania reduktora.