Narzędzia hydrauliczne są bardzo pomocne w wielu warsztatach, oferując potężne możliwości i precyzję. Jednak ich ...
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się odczuć, że siłownik hydrauliczny nie pracuje poprawnie? Chcesz użyć siłownika, a on nie stawia oporu i nie podnosi, albo zaczyna go stawiać dopiero po kilku ruchach? Najprawdopodobniej to objawy mówiące o zapowietrzeniu siłownika hydraulicznego. Zapowietrzony siłownik często bywa bezużyteczny, jednak nie jest to sytuacją bez wyjścia. Sprawdź, w jaki sposób możesz go skutecznie odpowietrzyć.
Układ hydrauliczny jest ważnym elementem wielu maszyn, urządzeń czy mechanizmów podnoszenia ciężarów. Czasem zdarza się zapowietrzenie całego układu, a siłownik przestaje wtedy spełniać swoją funkcję.
Najczęstsze objawy, tego typu awarii:
Powietrze znajdujące się w układzie sprawia, że siłownik nie pracuje poprawnie, ma ograniczoną siłę i zasięg.
Jednak zanim przejdziesz do odpowietrzania, najpierw obejrzyj siłownik i oceń czy:
Jeżeli okaże się, że cieknie z cylindra lub dziurawy jest przewód, to samo odpowietrzanie nic nie da. Dlaczego? Powietrze znów dostanie się do układu. Taki siłownik wymaga naprawy lub regeneracji.
Odpowietrzanie siłownika hydraulicznego jednostronnego działania przeprowadź również w momencie montażu nowego układu. Zalewając płynem nowy układ, zawsze będzie on miał w sobie powietrze, które uniemożliwi jego poprawną pracę.
Jeśli chcesz to wykonać, przygotuj:
Następnie przejdź do właściwego procesu odpowietrzania, który sprawdza się do czterech kroków:
Odpowietrzanie siłownika dwustronnego wykonuje się w podobny sposób jak w przypadku jednostronnego z tą różnicą, że tym razem odpowietrzamy przewodem hydraulicznym znajdującym się przy pompie.
Regularne kontrolowanie poziomu oleju w układzie hydraulicznym jest bardzo ważne. To właśnie, dzięki niemu siłownik będzie działał prawidłowo. Upewnij się, że poziom oleju znajduje się w odpowiedniej granicy na wskaźniku.
Sprawdzenie poziomu oleju jest proste. Wystarczy, że otworzysz zbiornik oleju i sprawdzisz jego poziom. Jeśli poziom jest poniżej zalecanego, uzupełnij olej hydrauliczny odpowiednim rodzajem i ilością.
Niektóre układy zostały wyposażone w miernik na zewnątrz zbiornika i od razu widać jego stan. Jeżeli potrafisz ocenić czy ilość oleju jest wystarczająca, ze względu na brak wskaźnika warto poszukać informacji w instrukcji obsługi.
Regularne kontrolowanie i konserwacja układu hydraulicznego, w tym odpowietrzanie siłownika hydraulicznego i sprawdzanie poziomu oleju, pomaga zapewnić prawidłowe działanie całego układu oraz wpływa na bezpieczeństwo podczas pracy. Zadbaj o te proste czynności, a podczas pracy nie zaskoczy Cię ta podstawowa awaria.
Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z usług doświadczonych fachowców, którzy cieszą się dobrą opinią w swoim środowisku. Takim właśnie miejscem jest serwis Mechanizacji.
Narzędzia hydrauliczne są bardzo pomocne w wielu warsztatach, oferując potężne możliwości i precyzję. Jednak ich ...
Siłownik hydrauliczny, podnośnik lub tłok. Różne nazwy, a definicja pozostaje ta sama. Siłownik hydrauliczny to ...
Turbiny wiatrowe to skomplikowane urządzenia mechaniczne, które narażone są na działanie wielu niekorzystnych czynników środowiskowych ...